Avantajlar
 • Para yatırma ve para çekme işlemlerinde süre sınırlaması var ve işlemler hızlı gerçekleşiyor.
 • Swapsız hesap türü sayesinde faizsiz hesap açılabiliyor.
 • Lot iadesi sayesinde yapılan işlemler geri alınabiliyor.
 • Müşteri hizmetleri Türk kullanıcılarına göre hizmet verirken Türkçe görüşmeler 24 saat yapılıyor.
Dezavantajlar
 • Spread oranlarında açıklanan rakamlar yerine anlık spread oranları kullanılıyor.
 • İşlem platformunda kullanıcılara alternatif sunulmuyor ve Meta Trader 4 kullanmak zorunludur.
 • Kurum müşterilerinin finansal işlemleri için teminat fonu sunmuyor.
✅ Bonus: Yok
✅ Türkçe destek: Yok
✅ Minimum para yatırma: $100
✅ Spread: Düşük
✅ Regülatörler: ASIC
✅ Swapsız (İslami) hesap: Var
✅ Kaldıraç: 1:200

Liberal Fx Güvenilir Mi? Şikayetler- Yorumları

Yatırım yapmak Liberal Fx ile artık çok kolay! Gelişmiş ara yüzü ve kullanıcı dostu tasarımı ile dilediğin ürünü anında satın al! Firmanın Türkçe tasarımı ile tüm işlemlerde ne yaptığını bil, yatırım danışmanlarının tavsiyesi ile kazançlarını yüksek seviyelere çıkar!

Liberal Fx 2017 yılında kurulmuş ve merkezi Montenegro içerisinde bulunan yatırım aracı kurumudur. Firma içerisinde yer alan hesap türlerinden birini seçerek hesabınızı açabilir, dilediğiniz yatırım aracını satın alarak spread oranlarından kar elde edebilirsiniz.

Liberal Fx İncelemesi

Liberal Fx firması hem Türkçe hem de İngilizce olan bir web site tasarımına sahiptir. Türk yatırımcılar için özel olarak düzenlenmiş Türkçe web site yalnızca bir sayfadan oluşan ve başvuru yapabileceğiniz bir site türüdür.

Yani Türkçe sitenin içerisinde doğrudan üyelik açmanız mümkün değildir, yalnızca firmaya başvuruda bulunarak Türk müşteri hizmetleri yardımı ile başarılı bir şekilde hesap açabilirsiniz.

Firmanın global sayfasına bakıldığında ise İngilizce bir site bizi karşılıyor. Asıl hesap açma, firma ile ilgili bilgiler ve diğer noktalar bu web site içerisinde yer alıyor. Yani firmanın ana olarak kullandığı site global olan sitedir.

Ancak bu durum sizi yanıltmamalıdır, Türkiye içerisinde hesabınızı açma işleminizin ardından Türkçe müşteri desteği alabilirsiniz.

Firma içerisinde inceleme yapıldığında firma kendi bilgilerini genel olarak paylaşmamış. Daha çok kullandıkları platformlar, nasıl bir hizmet verdikleri ve benzeri konularda içerik paylaşılmış.

Bunun yanında her iki firmaya baktığımda da herhangi bir lisans ibaresi, belgesi, yazısı ya da açıklaması gibi herhangi bir durum bulunmuyor. Yani firmanın lisans bilgileri, firma yatırım yöntemleri ve benzeri herhangi bir ibare firmanın kurumsal sitesi içerisinde bulunmuyor.

Firmanın incelenmesini en zorlaştıran kısım dilinin İngilizce olmasıdır. Bunun yanında güvenlik önlemlerine dahi bakıldığında firma yalnızca http ve SSL güvencesini sunuyor.

Liberal Fx güvenilir mi; firma dış görünüş ile bakıldığında güvenlik hakkında bilgilendirmeleri konusunda sınıfta kalıyor. Eğer firma resmi bir lisans ya da regülasyon sistemlerine sahip ise bu bilgileri kendi sitesinin içerisinde açık bir şekilde paylaşmalıdır.

Liberal Fx Lisanslı Mı?

Güvenlik denildiği zaman akıllara ilk gelen durumlardan biri lisanstır. Lisans firmaların denetlenmesini ve belirli bir kalite standardına sahip olmasını sağlar. Ancak Liberal Fx firmasının içerisinde herhangi bir yerde hiçbir lisans belgesi bulunmuyor.

Bunun yanında firmanın güvenlik önlemlerine bakıldığında ise karşımıza çıkan bilgi firmanın kullanıcılarının paralarının farklı banka hesaplarında tutuluyor olmasına ilişkindir. Firmanın içerisinde hiçbir şekilde güvenlik ve kalite denetimi sağlayan resmi kurum ibaresi bulunmuyor.

Firmanın genel olarak durumuna bakıldığında Liberal Fx güvenilir mi; firmanın lisans bilgilerinin açık olmaması ve herhangi regülatör bir kurumdan bahsedilmemesi nedeniyle firma kendi itibarından güven kaybediyor.

Firma lisansının olmaması ileride karşılaşmış olduğunuz problemlerde herhangi bir destek bulamayacağınız anlamına gelir. Firma birçok işlemi yapmakta özgür olacaktır ve lisansı bulunmayan firmalarda hesapların sıfırlanması, kapatılması, bakiyenin düşürülmesi gibi durumlar sıklıkla karşılaşılır.

Firma lisansının bulunmaması güven konusunda büyük soru işaretleri oluşturur. Ancak bir de kullanıcı yorumlarına bakılarak diğer kullanıcıların firma içerisindeki hizmet için ne dediklerine bakmak gerekir.

Liberal Fx Hakkında Şikayetler Neler?

Farklı platformların içerisinde yer alan Liberal Fx yorumları şikayetleri göz önünde bulundurulduğunda benzer konulardan şikayet açıldığı görülüyor. Bunun yanında şikayetlerin bir bölümü ise çözülerek teşekkür mesajına ulaşmış.

Şikayetlere dikkat edildiğinde karşımıza çıkan en popüler şikayet konuları şu şekildedir;

 • Değişken spread: Kullanıcıların bir bölümü özellikle gece saatlerinde spread oranlarının çok oynak olduğunu ve bundan kaynaklı yatırımlarının kısa sürede battığını belirtmiş.
 • Tersine işlem: Artıda olan bakiyelerin kısa süre içerisinde tersine işlem yapılarak hesaplarda yer alan düşüşler dile getirilmiştir.
 • Açılışta bakiye düşmesi: Kimi kullanıcılar ise her bir fon satın alımında bakiyelerinin belirsiz bir şekilde anında düşüşe geçtiğini belirtmiş.

Tüm bu durumlar değerlendirildiğinde iki farklı durum şikayetlerin oluşmasına neden olabilir; kullanıcı ihlali ve firmanın eksik olması.

Şikayetlerin doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için şikayetin oluşmasına neden lan durumun incelenmesi gerekir. Ancak yine de şikayetlerin müşteri hizmetleri ile çözülemeyip farklı platformlarda yayınlanması ve şikayet sayısının yüksek olması güvenlik açısından eksiklik oluşturur.

Liberal Fx Güvenilir Mi?

Forex aracı olan bir yatırım kurumunda işlem yapmadan önce firmanızın güvenilirliğini incelemeniz gerekir. Liberal Fx güvenilir mi; firma içerisinde yer alan lisans, site güvenliği, müşteri yorumları ve benzeri durumlara dikkat edilmesi gerekir.

Firma hakkında genel bir inceleme yapıldığında güvenlik konusunda elde edilen bilgiler şu şekildedir;

 • Kimi zaman para çekme konularında farklı şikayetler oluşturulmuş. Kullanıcılar yüksek spread oranları ile hesapların batırıldığını, hak talep ettiklerinde ise hesaplarının kapatıldığını söylemiş.
 • Firmanın kurumsal web sitesi içerisinde paylaşmış olduğu güvenlik bilgileri HTTP ve SSL gibi güvenlik önlemlerine bağlamış. Bu güvenlik önlemleri firma içerisinde gireceğiniz bilgilere yöneliktir. Herhangi bir şekilde yatırımlarınızı koruma altına almayacaktır.
 • Firmanın lisans ya da regülatör konusunda herhangi bir bilgisi, açıklaması ya da sembolü bulunmuyor. Bu da firmanın herhangi bir lisansı olmadan hizmet verdiği görünümünü oluşturuyor.
 • Firma yalnızca havale yöntemi ile yatırım ve çekim yapılmasını sağlıyor. Havale yavaş olsa da güvenilir bir ödeme biçimdir.
 • Genel olarak firmanın yorumlarına bakıldığında şikayet sayısının yüksek olmadığı görülür. Şikayetlerin ise bir bölümü çözülmüştür. Ancak firma hem sitesinde hem de farklı platformlar içerisinde 1 yıldır şikayetlerine cevap vermemiştir.

Güvenlik açısından firmanın lisans bilgilerinin olmaması büyük bir eksikliktir. Bunun yanında şikayetlerine çözüm sağlasa da son zamanlarda aktiflik göstermemiş olması yine bir eksi olarak karşımıza çıkar.

Genel olarak güvenlik açısından firma incelenirse de firmanın şikayetleri, aktif olmaması, global görünmesi ancak yalnızca Türkiye için sosyal medya ya da web sitesinin bulunması gibi durumlar güven konusunda bir adım geri çekilmemize neden oluyor.

Yatırım aracı kurum olarak tercih edilecek firmaların ilk sırasında Liberal Fx firmasının gediği söylenemez. Ancak firmayı tercih etmek isterseniz baştan kabul ettiğiniz bazı durumlar bulunuyor demektir. Bu durumların ise karşınıza %100 çıkacağı gibi bir ihtimal verilemez.

Avantajlar

Liberal Fx firmasının avantajlarını göz önünde bulundurduğumuzda karşımıza çıkan tablo şu şekildedir;

 • Para yatırma ve çekme işlemleri yoğunluğa bağlı olarak 5 dakika ila 1 saat arasında gerçekleşir. Bu da kullanmış olduğu ödeme yöntemini göz önünde bulundurduğumuzda oldukça hızlı bir işlem demektir.
 • Firma özel hesaplara sahiptir. Bu hesaplar ise farklı spread oranlarını barındırıyor. Yani firmanın içerisinde büyük yatırımlar yapmak sizin için ayrıcalıklı olacaktır.
 • Firma içerisinde yüksek lot iadesi bulunuyor. Bu lot iadesi sayesinde her ayın sonunda talep oluşturarak eski aya yönelik lot iadesi talep edebilirsiniz.
 • Firma 1:400 gibi yüksek kaldıraç oranları sunuyor. Yüksek kaldıraçlar sayesinde çok daha düşük yatırımlar ile yüksek kazanç elde edebilirsiniz.
 • Liberal Fx yorumları içerisinde yer alan şikayet seviyesi orta seviyede iken birçok şikayetin çözülmüş olduğunu görüyoruz.

Dezavantajlar

Firmanın sahip olduğu dezavantajlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Firmanın herhangi bir lisans ya da regülatör bilgisi bulunmuyor. Bu nedenle firmanın güvenlik konusunda büyük soru işaretleri oluşuyor.
 • Firmanın ana hizmet sağladığı web sitesi İngilizce dilinde kullanılıyor. Bu da Türkiye yatırımcıları için farklı problemlerin oluşmasına neden oluyor.
 • Firma kendi hakkında çok sınırlı bilgiye sahiptir. Sınırlı bilgi yapısı firma hakkında elde edilecek güveni azaltıyor.
 • Firma sosyal medya içerisinde yalnızca Twitter hesabına sahiptir. Farklı sosyal medya platformlarından siteye ulaşılamaz.

Liberal Fx yorumları göz önünde bulundurulduğunda, her bir kullanıcının kendi beklentilerine yönelik karşılaştığı bazı olumsuz durumlar da bulunuyor. Her avantaj ya da dezavantaj sizin beklentilerinize göre değişebilir.

Liberal Fx Sosyal Medya İçerikleri

Firmanın web sitesi incelendiğinde firma Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarına sahip olarak görülüyor. Global olan bu hesaplara tıklandığında ise herhangi bir sayfa açılmıyor.

Yani firma global olarak hiçbir sosyal medya hesabına sahip değildir. Ancak Türkiye için işler değişiyor. Liberal Fx Türkiye için yalnızca Twitter hesabına sahiptir.

Firmanın Türkiye Twitter hesabı oldukça aktif bir yapıdadır. Günlük olarak 2 ila 3 paylaşım yapan hesap, genel olarak önemli günlerin kutlaması, faiz kararları, günlük bülten ve benzeri paylaşımlar bulunuyor.

Yani firmanın bu hesap içerisinde sunmuş olduğu içerikler yardımcı ve yeterlidir denebilir. Ancak firmanın sadece Türkiye için Twitter hesabına sahip olması firmanın global yapısının sorgulanmasına neden oluyor.

Firma her ne kadar global ve güvenli olarak görünse de bu durumların arkasında onlara günce olacak kurum ya da belgeler bulunmuyor. Bu durum da haklı olarak müşterilerin kalite ve güvenirlik konusunda şüphelerinin bulunmasına neden oluyor.

Firma, günümüzdeki hali ile hem sosyal medya hem de yatırım için ilk tercih olacak gibi görünmüyor. Birçok işlemlerinde çelişki vardır ve kanıt olarak görebileceğimiz hiçbir açıklama bulunmuyor.

Liberal Fx Hesap Türleri / Bonus Kampanyaları

Liberal Fx firması içerisinde 3 farklı hesap türüne sahiptir. Bu hesapların ise genel olarak içerikleri ve özellikleri değişiklik gösteriyor. Farklı yatırım türleri için düzenlenmiş olan bu hesaplar ve içerikleri şöyledir;

 • Standart Hesap: Standart bir şekilde çok yüksek yatırım yapmadan yatırım konusunda kendinizi denemek ya da geliştirmek istiyorsanız bu hesap türünü seçebilirsiniz. Spreads oranı 1,0 olan bu hesabın içerisinde sizden herhangi bir komisyon talep edilmez.
 • True ECN Hesap: Bu hesap daha çok Eas & Scalpers için kurulmuş olan ve yüksek yatırımlar için tercih edilen hesap türüdür. Spread oranı 0 yani sabittir. Minimum 100 USD yatırarak yatırımlarınıza başlayabilirsiniz. Her bir işlem başına bu hesap içerisinde 10 USD komisyon alınır.
 • İslamik / Swapsız Hesap: Bu hesap türünde kullanıcılar yatırımlarının faizlerinden yararlanmaz. Günlük olarak kullanılması tavsiye edilir çünkü 1 günden uzun kalan yatırımlarda sizden komisyon kesilecektir. Müslümanlar için özel olarak düzenlenmiştir. Spread oranı 1,0 olarak belirlemiştir. Lot almak için komisyon ödemezsiniz.

Liberal Fx içerisinde yer alan hesaplara bakıldığında karşımıza yatırımlara özel bir tablo çıkıyor. Bu durum özellikle yüksek yatırım yapmak isteyen kişilere avantaj sağlar çünkü yüksek yatırımlarda çok daha düşük spread oranları kullanılabilir.

Firmanın bonusları için inceleme yapıldığında ise herhangi bir bonus seçeneği görülmüyor. Bonuslar birçok kullanıcı için avantajlı olarak görülse de işlem limiti, lot sayısı gibi farklı şartları vardır.

Birçok hesap türünün olması yüksek yatırım yapmak isteyen kişiler için avantaj iken bonusların olmaması ise dezavantajdır. Keza yüksek ve sık işlem gerçekleştiren yatırımcılar zaten bonusların istediği limitleri kendiliğinden sağlar.

Liberal Fx Para Yatırma – Çekme İşlemleri Nasıl?

Liberal Fx firması kendi içerisinde hiçbir para yatırma yöntemi paylaşmamış. Canlı destek ile görüştüğümde ise Türkiye’den havale yöntemi ile para yatırılabileceğini öğrendim. Gayet güvenli olan bu yöntemin avantajları ve dezavantajlı farklı şekildedir.

Havale yöntemi ile para yatırmak ve çekmek diğer ödeme yöntemlerine göre daha uzun sürer. Bu durumun temel banka onay süreci, işlemin geçerliliği konulması ve benzer birçok sürecin bulunuyor olmasıdır.

Ancak yatırım işleminizde sizden hiçbir şekilde müşteri numaranız, şifreniz ve benzeri bir durum istenmez. Yalnızca firmanın hesabına paranızı göndererek yatırım yapabilirsiniz.

Firmanın para çekme işlemleri hakkındaki yorumlarına baktığımda da kimi kişilerin para çekme problemi ile karşılaştığı görülüyor. Bu durum istenmeyen bir durumdur keza çözülmüş dahi olsa para çekme süreciniz için çaba göstermeniz gerekir demektir.

Para yatırma ve çekme işlemlerinizin herhangi bir problem ile karşılaşmadan tamamlanması için mutlaka sizin adınıza açılmış olan kart ve hesapları kullanmanız gerekir. Başka bir kişinin hesabı ile yükleme yapamaz ya da bakiyenizde bulunan parayı çekemezsiniz.

Liberal Fx firmasının genel olarak incelemesi yapıldığında firmanın orta – düşük güvenlikte olduğu söylenebilir. Özellikle lisans bilgilerinin olmaması, güvenlik için genel bilgilerin verilmesi ve firmanın global göründüğü halde yalnızca Türkiye için ekstra seçeneklere sahip olması dikkat çekiyor.

Sık Sorulan Sorular


Liberal Fx Mobil Uygulaması Var Mı?

Liberal Fx Kayıt İçin Belge İstiyor Mu?

Liberal Fx Kaldıraç Oranları Nasıl?

Liberal Fx Kayıp Bonusu Var Mı?

Liberal Fx Detaylar

Desteklediği Diller:
Para Yatırma/Para Çekme Yöntemleri:
Minimum Para Yatırma:
Swapsız / İslami Hesap:
İşlem Platformları:
Regülasyon:
Spread Seviyeleri:
Firma Merkez Ofisleri:
Kuruluş Tarihi:
Lisanslar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liberal Fx
1.5/5
© Telif Hakkı 2023 - Forex piyasası, dünya çapında en büyük finansal piyasalardan biridir. Yatırımcıların, farklı para birimleri arasındaki değişim oranlarından faydalanarak kazanç elde etmeyi amaçladığı bir piyasadır. Ancak, forex piyasası, yüksek risk seviyesi nedeniyle dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Bu nedenle, güvenilir bir forex aracı kurumu seçmek önemlidir. Güvenilir bir forex aracı kurumu, yatırımcıların işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmelerine yardımcı olur ve yatırımcıların fonlarını korur.